Katalog izložbe "140 godina telefona u Zagrebu"

08. 03. 2022.

Bogato ilustrirana muzejska publikacija 140 godina telefona u Zagrebu je nastala s namjerom da pruži tekstualno i slikovno pristupačnu muzejsku knjigu koja će, kombinacijom povijesnih pregleda te opisa 15 najmarkantnijih telefonskih aparata, na najbolji način predstaviti ključne momente iz povijesti zagrebačke i hrvatske telefonije. U kataloškom dijelu ove muzejske publikacije uz ilustracije je opisano 80-ak predmeta iz telekomunikacijskih zbirki HT muzeja i Tehničkog muzeja Nikola Tesla koji su predstavljeni na izložbi. Publikacija je, poput izložbe, plod suradnje ovih dviju srodnih muzejskih ustanova, stoga su i autori isti: Goran Rajič, viši kustos Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Vesna Lipovac, viši kustos HT muzeja. Tiskana je kao izdanje Tehničkog muzeja Nikola Tesla.

Svoj osvrt na stručni autorski tekst je dao recenzent dr. sc. Marino Manin, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju pri Hrvatskom institutu za povijest, koji ocjenjuje kako će rukopis predstavljati „vrijedan historiografski doprinos“.